24 Aralık 2014 Çarşamba

Yılbaşında Kapadokya

Kapadokya; 60 milyon yıllık bir tarih. Hititler, Roma İmparatorluğu, Selçuklular , Osmanlı üzerinde yaşamış sayısız medeniyet , sayısız barındırdığı kültür mirasları ile tarih kokan bir Kapadokya.

Kapadokyayı Kapadokya yapan en büyük olgu tarihi geçmişinden çok , hiç kuşkusuz Peri Bacalarının ihtişamlı görüntüsüdür. Konik gövdesi ve devasa kaya bloğundan oluşan Peribacası ... Tabiki amacımız burada tarihi bilgi vermek değil , sanırım birkaç fotoğraf ile ne demek istediğimi anlatabilirim.

Yılbaşında Kapadokya? 
Kulağa ne kadar ilginç gelse de ;

PeriBacaları Kış Güzelliği
Bu güzelliğin ortasında bulunmayı kim istemez ki? Ben ücretinden parasından pulundan anlamam ama 300 tl gibi çok cüzi bir rakama yılbaşında 3 günlük tur programının olduğunu biliyorum. Yılbaşında tur programları pahalı olur görüşünü adeta çürütecek bir fiyat olduğunda iddialıyım.

Peki gittik Kapadokyaya biz burada nasıl vakit geçireceğiz neler yapacağız? Kapadokya da nasıl zaman geçirilir? 

Ürgüp
Nevşehir sınırları içerisinde yer alan Ürgüp Kapadokya bölgesinin en önemli bölgelerinden birisidir. Kapadokyaya gidip Ürgüp'e uğramamak olmaz.
Ürgüp

Derinkuyu Yeraltı Şehri
Meşhur Derinkuyu Yeraltı Şehri havalandırması
Kapadokya 60 milyon tarih demiştik ; bu yeraltı şehrinin tarihi Asurlara kadar dayanıyor. Peki Kapadokya'daki tek yeraltı şehri Derinkuyu Yeraltı Şehri mi? Tabiki hayır. Derinkuyu Yeraltı Şehri Kapadokya Bölgesinin sahip olduğu 36 yeraltı şehrinden sadece birtanesidir. Bu yeraltı şehri Kapadokya'daki en büyük yeraltı şehri olup turistik bir alandır. 8 kattan oluşan bu yeraltı şehrinde neredeyse günümüze kadar faal olarak devam eden bir de akıl hastanesi bulunmaktaydı.Yeraltı Şehri
Ihlara Vadisi
Müzekart ile giriş yapılan bu mekan ziyaretçilerin ilgisini çokça çeken bir mekan olmakla birlikte gez gez bitmeyecek türden bir yer.

Vadiye çok basamaklı derin merdivenlerle iniş yaptıktan sonra doya doya gezmek Melendiz Çayı'nın buz gibi suyunu hissetmek ve bu doğa harikasını doya doya izlemek isterseniz tüm gününüzü burada geçirebilirsiniz. Ortalama olarak 3-4 saatinizin burada geçeceğini düşünürsek Ihlara Vadisi es geçilmemesi mutlaka uğranılması gereken mekanlardan yalnızca birisidir.
ıhlara vadisi
3-4 saatimizi burada geçirdik. Epeyde yorulduk ve acıktık. Peki karnımızı nerede doyuracağız? Keşke her sorunun cevabı bu kadar güzel olsaydı. Buyrunuz yemek yemeniz Melendiz Çayı üzerine kurulmuş doğa harikası üzerine insan dokunuşlarının uyumluluğunu ön plana çıkartan , baraka diye tabir edebileceğimiz hoş bir mekan.
ıhlara vadisi yemek molası

Paşabağı


Paşabağı
Avanos
Avanos

1 yorum:

  1. bir türlü ziyaret edemediğim yerlerden. bu sene nasip olur inşallah

    YanıtlaSil