4 Ocak 2015 Pazar

Blog Yazarlığına Yeni Başlayanlar - 1

Blog yazarlığına bugün mü başladınız? Dün mü başladınız? Kısacası yakın zamanda ; herkes yazıyor bende yazayım diyerek sizde mi artık bizden birisiniz? Bu yazıyı merak edip okuduğunuza göre yüksek ihtimalle öylesiniz.

Blog yazarlığında başarının basamakları birer birer çıkılmalıdır.
Yazmaya yeni başlayan blog yazarları
Heyecanınızı hisseder gibiyim. Herşey biranda olsun istiyorsunuz. Filanca kişi açmış yazmış şu kadar para kazanmış ; hatta arabasını bile böyle değiştirdi bak nasılda para kazanıyor , umudu ile yazmaya başladıysanız size şimdiden geçmiş olsun diliyorum. Malesef öncelikle bu işin o kadar kolay olmadığını emek vermeden internetten para kazanılmayacağını zamanla anlayacaksınız.

Blog yaz para kazan
Blog yazarlığının ilk dönemlerinde hayal kırıklığı yaşadım mı?
Tabiki yaşadım. Blog yazarlığı sabır isteyen , emek isteyen ve yazı yazmanın haricinde blogger ortamında sosyal olmayı gerektiren bir platformdur. "Yazılarınız sürekli güncel olmalı , özgün olmalı , benzersiz olmalı, aynı konuların farklı rengi olmamalı." gibi klasik tavsiyelerle muhabbete girip "ya sende mi?" demenizi asla istemiyorum.

Peki tavsiyelerin neler diye dediğinizi duyar gibiyim.
Böyle klasik tavsiyelerden sıyrıldığımıza göre sizleri ikna etmem için ilginizi çekecek tavsiyeler vermem gerekiyor. O zaman bir deneyelim:

Sahip olduğunuz blog sizin en birincil dostunuzdur. Bunu böyle kabullenirseniz işiniz biraz daha kolay olacaktır. Evet dostumuz olarak kabullendik? Dostumuza sadece çıkarlarımız için yanaşırsak bir süre sonra nasıl bizi etrafından uzaklaştıracaksa , blogumuza da sadece çıkar için yazı yazar ilgilenirsek , bir süre sonra blogumuzda bizden uzaklaşmaya başlayacaktır. Alexa sıralamamız düşecektir. Günlük tekil ziyaretçi sayımız düşecektir.

Peki bu çıkardan kastım nedir?
Tabiki para. Siz sadece para kazanmak amacı ile yazarsanız blogunuzda size karşı bencil olacaktır. Dostunuzun beklediği ilgiyi göstermediğiniz için uzaklaşacaktır. O uzaklaşınca sizde sıkılıp bir süre sonra dostunuzdan ( blog yazarlığından) ayrılacaksınız. Bu gibi durumlara meydan vermemelisiniz.

Bugün para kazanmak için en garanti meslek nedir? Gidip herhangi bir yerde fiili olarak çalışmaktır değil mi? Çalıştığımızda bile 1 ay dolmadan nasıl maaş alamıyorsak blog yazarlığında da hemen 3-4 ayda binlerce TL kazanmayı beklemeyın.
İnternetten para kazanmak
Gelir elde etmek mi istiyorsunuz?
Blogunuzdan gelir elde etmek istiyorsanız. Hele hele yeni açılmış bir blogsanız yapacağınız ilk iş Hürriyet'in blog yazarlarına yönelik reklam platformu 'BUMERANG' a kayıt olup altın üyelik almaya çalışmaktır. Oradan gelecek olan reklam teklifleri size başlangıçta pek birşey kazandırmasa da , küçük gelirler sizi teşvik edecektir.

Ben adsense yayıncısı olup google reklamları yayınlamak istiyorum. Nasıl adsense başvurumu kabul ettirebilirim?
Laf dönüp dolaşıp yine aynı yere geliyor. "Çıkar ilişkisi."  Blogumuza düzenli yazı girip belirli konulara yoğunlaşalım. Gündelik güncel yazılardan uzak durmalıyız. Daha genel konulara değinirsek yazımız değim yerindeyse 'bayatlamaz' . Bayatlamayan yazı sürekli hit getirecektir. Tekil ziyaretçi sayımız bu şekilde standart bir seviyeye gelecektir. Özgün içeriklerle belirli zaman aralıklarla girilen bu yazılar internet sıralamamızı iyiden iyiye yükseltirken bizi de adsense hayalimize bir adım daha yaklaştıracaktır.

Seçici yazar adsense yayıncısı mı?
Evet Seçici Yazar 1 senelik emeğinin karşılığını Ekim 2014 te alarak , o tarihten beri adsense reklam platformunda yeralmaktadır.


Blogumuzdan para kazanmak için sosyal medya ve blog ortamında sosyalleşmek hit bakımından çok önemlidir. Bunun konuyla ilgili yazımı Blog yazarlığına yeni başlayanlar - 2 adlı yazımdan okuyabilirsiniz.

16 yorum:

 1. Blogumdan da anlayacağınız gibi bu işe yeni başlamış bulunmaktayım,tavsiyelerinizi harfiyen uygulayacağım, inşallah sizin gibi başarıya imza atabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başladığınız bu yolda başarılı olmanızı temenni ederim elinize sağlık :)

   Sil
 2. Maalesef çoğu kişi blogu hızlı para kazanma aracı olarak görmek yanılgısına düşüp kısa zamanda vazgeçiyor öneriler için teşekkürler ♥

  YanıtlaSil
 3. Paylaşım için teşekkürler..

  YanıtlaSil
 4. Ne güzel bilgiler varmış bloğunuzda, paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginizden dolayı ben teşekkür ederim çok mutlu ettiniz beni

   Sil
 5. hiç para kazanmak amacım yok blogdan bir tek bumerang reklamı yayyınlıyorum para getirecek o kadar tamamen zevk bu benim için..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Para kazanmak bloggerlar için bir amaç olmamalı zaten. Blog yazarlığının gereği yerine getirilirse Blogumuz bize armağan olarak zaten kazandırmaya başlayacaktır. Su verilmeyen Güneş ışığı görmeyen Fidan nasıl ağaca dönüşüp meyve vermez ise blog da öyledir. Ağaca dönüşmez ve meyvesini bize vermez. İlginizden dolayı teşekkür ederim. Blogger ile bol kazançlar

   Sil
 6. Herkesin amacı farklıdır blog yazarken ama mutlaka bir amaç vardır. Haklısınız,bu amaca ulaşmak için de sabır ve alaka gerekiyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blog = Para değildir. Kesinlikle herkesin bir amacı vardır. Biz para kazanmak istemiyor muyuz? Kesinlikle istiyoruz ama hepsinin bir sırası var işte merdivenleri birer birer çıkmakta fayda var 4. 5. yılına ulaşan başarılı blog sayısı çok sınırlı olmasının nedeni de budur işte. Blog açılır ve gelsin paracıklar şeklinde düşünüldüğü için 1 yıl bile sabredilmez. Aslında 1 yıl başarının temellerinin atılacağı bir süre bile değildir. Bu süre içerisinde ancak kendinizi tanıtabilirsin başarı daha sonra gelecektir. İlginizden dolayı teşekkür ederim

   Sil
 7. aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler

  YanıtlaSil
 8. önceliğim ürettiklerimi paylaşmak 2008- 09 dan beri keyifle sürdürüyorum, paylaşımınız ve bilgilendirmeleriniz için teşekkürler:)

  YanıtlaSil