6 Kasım 2016 Pazar

VPN Servisleri Kapanıyor | Zenmate Hotspot shield vs.

Ülkemizde bir terör olayı, olağanüstü hareketlenmeler olmaya görsün hemen sosyal medyalar engellenir, internet erişimine kısıtlamalar getirilir. Peki yurdum insanı bu engellemelere boyun eğer mi? Asla, diyerekten gencimizden orta yaşlımıza hemen herkes VPN ile bu nedenlerden dolayı tanışmıştır.

Erişim yasaklarına karşı VPN kullanan kesime üzücü haber geliyor. Devlet VPN işine de el attı. İnternet sağlayıcılarına VPN servislerini kapatın talimatı verilirken bundan ilk etkilenen VPN hizmetlerinden Zenmate oldu. Zenmate eklentisinin kurulu olduğu hiçbir tarayıcı google.com 'a bile giremez oldu. VPN eklentisinin aktif olduğu hiçbir tarayıcıdan artık erişim engelli sitelere erişemeyeceksiniz. 

VPN kullanmak zararlı mıdır?
Ülkemizde yasaklanan sitelere VPN yardımı ile nasıl giriyoruz önce bunu açıklayalım. VPN kurulması ile beraber kullandığımız cihazın konumu Türkiye harici bir ülkeye işaretlenir ve sanki o ülkeden bağlanıyormuşuz gibi internete engelsiz bir şekilde gireriz. Buraya kadar herşey çok güzel olsada asıl risk VPN kurulumundan sonra başlıyor.

VPN kurulumu ile birlikte kurulan program PC'nizde size ait olan şifrelere, kayıtlı dosyalara, banka hesap bilgilerinize erişiyor olabilir, yurtdışı istihbaratlarınca veya 3. şahışlar tarafından bilgileriniz depolanıyor olabilir.

1 yorum:

  1. İnternet hayatımızın her alanına o kadar hakim ki! Yaşanan olaylar çoğu kişiyi, çoğu şirketi etkilemeye başlamış bile. Bazen uyanıklık yapıp yasak sitelere erişim sağlamak isteyenlerin de bilgilerinin çalınmaması için kurdukları programlara dikkat etmesi gerekiyor sanırım.

    Sevgiler..

    www.mrsgoksin.blogspot.com

    YanıtlaSil